Vnetje mehurja – odslej nič več okužb

Vnetje mehurja – kako lepo bi bilo temu nadležnemu problemu končno narediti konec!

Večinoma so ženske tiste, ki trpijo zaradi nenehno ponavljajočih se vnetij mehurja. Govorim o tako imenovanem ponavljajočem se cistitisu.

Ne samo, da povzroča opazno izpadanje las, ampak je to vnetje običajno tudi zelo boleče. Zelo boli tudi, morda še bolj, ko je mehur izpraznjen.

Nič nenavadnega ni, da postane urin rdečkaste barve: To je zaradi krvi, ki je posledica burne vnetne reakcije v mehurju. Mehur je sestavljen iz sluznice in ima izjemno dobro prekrvavitev. Ko je vnet, seveda tudi kri pride v urin.

Če vnetje vztraja, ga spremljajo bolečine ali nelagodje v trebuhu, trebušni krči in nemalokrat tudi zelo hud občutek slabosti.

Takšno vnetje mehurja povzroči kar nekaj zapletov, ki se lahko pojavijo pri neozdravljenem cistitisu, torej vnetju mehurja. Tak zaplet je pielonefritis ali zožitev sečnice, zato ni presenetljivo, da večina zdravnikov takrat predpiše tudi antibiotik za prizadete.

Želim zelo jasno povedati, da če je cistitis res zelo hud in da je v urinu kri ter ni mogoče doseči izboljšanja z nobenim od sredstev, ki vam jih bom naštela v nadaljevanju, potem sem tudi jaz za to, da vsaj za kratek čas vzamete antibiotik. Nato pa seveda spet vzpostavite črevesno floro in naredite vse, da se to ne ponovi.

Okužbo mehurja povzročajo črevesne bakterije, ki zaradi krajše ženske sečnice lažje prodrejo v mehur. Pri moških imajo bakterije daljšo pot in  morajo prepotovati kar veliko razdaljo, kar pa zanje ni tako enostavno.

Toda ali ste kdaj pomislili, zakaj je ta bolezen tako pogosta?

Vnetje mehurja - odslej nič več okužb

Moški in ženski mehur; z vrha navzdol: nadledvična žleza, ledvice, sečevodi, mehur, prostata, sečnica.

Kako prihaja do okužb mehurja?

Vnetje bi lahko bilo povezano med drugim tudi z dejstvom, da ekstremno čiščenje in uporaba kakršnih koli intimnih pršil prispevata k uničenju zaščitne flore te sluznice, tako da se tam lahko naseli vse več patogenih klic, ki nato tečejo po sečnici in pridejo v mehur.

Pogosto pa se spregleda tudi stik s črevesnimi bakterijami preko rok. Na primer, kljuke straniščnih vrat so zelo, zelo pogosto okužene s hudimi in številnimi patogenimi črevesnimi klicami. Če potem uporabljate toaletni papir, ga odtrgate, na roki pa imate še te bakterije s kljuke vrat, potem se lahko bakterije prenesejo na toaletni papir in se pri brisanju razširijo in naselijo po pripadajoči okoliški sluznici. In potem naravnost zacvetijo, saj imajo bakterije, zlasti črevesne, rade vlažno toploto.

Torej moj predlog je, če ste dovzetni za vnetje mehurja, da si roke v stranišču umijete vsakič, preden opravite potrebo, nato pa si jih seveda po njej umijete še enkrat.

Še ena stvar: tudi neopažene kronične okužbe sečnice pri moških so lahko prav tako krive, da se znova in znova okužite. Zato se navadite izprazniti mehur po vsakem spolnem stiku in s tem takoj izgnati bakterije.

Seveda vemo, da tudi letni čas igra svojo vlogo. Ko je malo sonca in več mraza, se raven naravnega estrogena dejansko nekoliko zniža. To pa vodi do vse večjega pomanjkanja vitamina D, kar lahko oslabi vaš imunski sistem.

Običajno dobro delujoč obrambni sistem z naravno obrambno močjo sluznice sečnice, dobrim izpiralnim učinkom urina in njegovo kislostjo preprečujejo okužbo mehurja.

Kaj storiti ob prvih znakih vnetja?

Moj nasvet je, da ob prvih znakih okužbe sečil vzamete prehransko dopolnilo D-manoza*. To je vrsta sladkorja, ki ga telo ne more absorbirati in se zato izloči z urinom. D-manoza se veže prav na tiste bakterije, ki so odgovorne za vnetje mehurja. Zato predlagam, da trikrat na dan zaužijete dva grama tega sladkorja, ki ga zmešate z vodo.

Seveda nujno poskrbite tudi za toploto in ležanje. Na ta način pospešite prekrvavitev sluznice in s tem okrepite svoj imunski sistem.

Popijte vsaj tri litre vode na dan. To zagotavlja čistilno izpiranje, še posebej, če bo v urinu tudi D-manoza.

Primerna pa je tudi topla ingverjeva voda ali zdravilni čaji iz listov jagod, njivske preslice, cimeta, poprove mete ali timijana. Prav tako je dober tudi sok rdeče pese ali sok rdečega grozdja. To bo prineslo malo raznolikosti v intenzivno pitje tekočine.

Vsekakor pa je najbolje, da se že ob prvih znakih vnetja mehurja odpravite v posteljo ali vsaj na kavč.

V ležečem položaju je mehur optimalno prekrvavljen in je tudi veliko bolj sproščen. Nato na spodnji del trebuha položite še termofor in tako zagotovite enakomerno toploto.

***

Izpostavljeno:

  • na stranišču si umivajte roke prej in potem,
  • po spolnem odnosu izpraznite mehur,
  • ob prvih znakih vnetja lezite v posteljo ali na kavč in se dodatno ogrevajte s termoforjem,
  • 3x na dan popijte po 2 g sladkorja D-manoza
  • popijte 3 litre vode/čajev na dan.

 

*D-manoza se dobi tudi na spletu in v lekarnah.

Če imate druge izkušnje na temo vnetja mehurja ali druge nasvete, ki tukaj niso bili omenjeni, jih zapišite v komentarje, pravi dr. Petra Bracht. Tako pravim tudi jaz: svoje izkušnje zapišite v komentar pod prispevkom ali pa v povraten e-mail.

Prispevek: Prostata
Mikrobiom je temelj imunskega sistema