Ajdovščina – Liebscher & Bracht vaje z nasmeškom na obrazu
Na pobudo iniciative Živi in zdravi sem v Ajdovščini na Srednji šoli Vena Pilona (mimogrede: ta šola nosi priznanje za najbolj športno šolo!) predstavila protibolečinsko metodo Liebscher & Bracht. Prisrčna hvala Veroniki in Mateji.
Ja, Liebscher & Bracht vaje se delajo z nasmeškom na obrazu. To smo v Ajdovščini tokrat dodobra prakticirali.
Namreč, če hočemo, da bo Liebscher & Bracht vadba res učinkovita, mora biti telo med vadbo sproščeno. Ko se nasmehnemo, se mišice sprostijo. In nasprotno: če se ne moremo nasmehniti, pomeni, da imamo zakrčene mišice.
Pa poglejmo, kako je dogodek potekal.
Po tem, ko smo ugotovili, kako delujejo zdravi sklepi, kako se hrustanec hrani, kaj je fascija, kako delujejo mišice in kako pride do degenerativnih sprememb in bolečin, smo se posvetili konkretni izvedbi vaj in njihovi fuknciji pri odpravi bolečin in povrnitvi gibljivosti.
Vloga Liebscher & Bracht je pravzaprav vrtenje biološke ure nazaj. Z vajami najprej raztezamo tkiva, nato pa jih krepimo na nove daljše dolžine in se tako počasi približujemo stanju, ki je bilo za nas genetsko predvideno.
Vsako vajo sestavlja pasivno raztezanje s pomočjo opore (začetek 30 sekund), nato krepitev mišic v obliki nasprotnega napenjanja (2-3 x po cca 10 sek.), nadaljevanje raztezanja (3 x po 20 sek) in za zaključek aktivno raztezanje. Aktivno raztezanje je videti tako, da obdržimo doseženi položaj, a se odmaknemo od opore in z lastno močjo mišic nadaljujemo raztezanje.
Praktični del
Vse tri vaje na naslednjih slikah so izjemno koristne pri težavah s kolki, koleni, zadnjico, križem in pri išiasu.
Stoje in z iztegnjenimi koleni smo postopoma raztezali mišice zadnje strani noge. Raztezamo lahko s prosto visečimi rokami ali pa se z rokama pomikamo po nogi navzdol.
Po dveh minutah raztezanja so mnogi že lahko dosegli tla. Bravo Ajdovci! Lepo ste gibčni.
Raztezanje zadnjice je potekalo sede na stolu tako, da smo eno nogo položili preko kolena druge in se postopoma nagibali vse bolj naprej. Če noge (še) ne moremo položiti preko kolena druge noge, si lahko pomagamo z neraztegljivim trakom ali pasom (na sliki pomoč z rdečim trakom).
Tu pa smo aktivno raztezali križnično-črevnična sklepa, predvsem pa območje dimelj. Raztezamo postopoma. Ko ne gre več naprej, se ustavimo in počakamo, da fascija malo popusti. Šele zatem nadaljujemo z raztezanjem.
Pasivna vadba s pomočjo pripomočkov
Pri Liebscher & Bracht so razvili posebne pripomočke za pasivno vadbo, ki močno olajšajo bolečine tako, da si jih le podstavimo pod določen del telesa. Na sliki bo gospa raztezala vratno hrbtenico s pomočjo t.i. reševalca vratu, ki se ga podloži pod lobanjo tako, da brado sili h grlu. Lahko si pomagamo tudi s knjigo. Seveda pa obstaja tudi aktivna raztezna vaja.
S t.i. reševalcem hrbta, ki si ga je gospa podložila pod križ, je raztezala oba križnično-črevnična sklepa, ki sta zaradi sedenja in hoje ves čas nekoliko upognjena naprej in spredaj stisnjena. Ko podložimo križ, pa ju prisilimo, da se spredaj odpreta in to posledično olajša bolečine v zadnjici in križu.
Kako je bilo videti v živo?
Obe vaji smo delali seveda za obe strani. Raztezanja zadnjice je nujno za: kolke, kolena, zadnjico, križ in pri išiasu.
Vajo za zgornji del prsi – 45˚ pa je koristno delati pri bolečem požiranju, oteženem dihanju, zgagi, bolečih rebrih, pri bolečinah: v pljučih, v vratno ramenskem delu, v nadlaktnici in podlaktnici, med lopaticama, komolcu, zapestju, dlaneh in prstih na rokah.
Raztezanje zadnjice
Vajo za zgornji del prsi – 45˚
Dva gosta
Tokrat sta bili z menoj v Ajdovščini še dve posebni osebi. Gospod Marko Dimnik je tisti, ki je odkril knjigo Laž o artrozi in dosegel, da sem jo prevedla v slovenščino. In tako je metoda Liebscher & Bracht začela svojo pot v Sloveniji. Zbranim je povedal, kako si je z vajami po tej metodi pozdravil koleno.
Druga posebna oseba pa je gospa Eva, ki je tudi zbrane seznanila z lastno izkušnjo, kako si je s pomočjo Liebscher & Bracht metode pozdravila koleno. Njeno zgodbo oziroma njeno pot do ozdravitve si lahko preberete v posebnem prispevku tukaj:
Leave A Comment