Presnova ali metabolizem
Dobro delujoča presnova ali metabolizem je pogoj za idealno telesno težo.
Čudovito bi bilo jesti, kolikor vam srce poželi, ne da bi se zredili, kajne?
Kaj ima pri tem dobro delujoča presnova ali metabolizem?
Na koncu vam bom povedala, kako vam metabolizem pomaga doseči sanjsko telesno težo in kako lahko živite dlje in obenem srečno. Če vam je zdravje pomembno, boste to upoštevali.
Roko na srce: ali sploh zares veste, kaj je presnova ali metabolizem?
Poskusite si torej predstavljati mesto, v katerem živi približno 36 trilijonov (10 ⁱ⁸) prebivalcev – megalopolis.
Za primerjavo: na našem planetu živi skoraj 8 milijard (10⁹) ljudi.
To število celic v našem telesu (36 trilijonov) je pravzaprav nepredstavljivo. Če bi te celice imele povprečno velikost 0,4 mm in bi jih postavili v vrsto, bi lahko zemljo obkrožili 35-krat.
Poleg tega se vsako sekundo v tem našem mestu rodi približno 50 milijonov ljudi (celic) in prav toliko jih umre.
A le, če bo v tem ogromnem mestu, v tem megalopolisu, potekalo vse po načrtih in optimalno.
Si lahko glede na te številke, predstavljate, kaj naša telesna inteligenca ali naš metabolizem dosežeta vsak dan in vse naše življenje?
Ni le zelo zapleteno, ampak tudi čudovito.
Metabolizem oziroma presnova opravlja vsak dan dejavnosti, ki jih običajno sploh ne opazimo. In to dan za dnem.
Brez tega ne bi bilo življenja. Toda, ali poznamo te neverjetne delovne procese.
Če želimo biti zdravi in trajno imeti normalno ali idealno telesno težo, mora presnova delovati čim bolje.
Naj vam na kratko predstavim ta vaš metabolizem, ki se je v milijonih let razvijal po načrtih narave in še danes skoraj nespremenjen izpolnjuje svoje naloge.
Kaj je presnova?
Naše telo je v glavnem sestavljeno iz vode, kisika in ogljika.
Presnova razporeja snovi, jih prinese v celice, jih odstrani, reciklira in ponovno sestavi nove molekule. Opravlja neverjetne naloge.
Nadalje naše telo vsako sekundo razgradi 50 milijonov celic, ki jih mora seveda nadomestiti z novimi.
Ne glede na to, ali gre za krvne celice, za celice sluznice, za vsak organ ali tkivo, so izvorne (matične) celice tiste, ki prevzamejo to delo.
In vmes, v dolgem, normalnem življenju, napravi naše srce približno 3 milijarde utripov, in proizvede 100 kilovatnih ur energije na leto.
Na splošno pa naše celotno telo vsak dan proizvede približno toliko energije, kolikor tehtamo. Ta telesna energija je ATP – adenozin trifosfat. In naši možgani porabijo kar 20 % te energije.
Vsak dan vdihnemo 10.000 litrov zraka.
Vsa naša kri potrebuje le od 20 do 60 sekund, da preteče skozi celotno telo.
Naše ledvice dnevno očistijo 180 litrov vode, dnevno pa proizvedemo do dva litra prebavnih tekočin.
Pogoji za dobro presnovo
Pogoj za dobro presnovo je ta, da telo dobi vse, kar potrebuje. To pa so prava hranila (polnovredna zdrava hrana). Poleg pravih hranil pa so seveda enako pomembni zadostna količina kisika, svetlobe, vode in gibanja.
Ali ste vedeli, da se iz ene same celice po devetih mesecih rodi človeški otrok z 20 trilijoni celic?
Pri odraslem človeku se je število približno podvojilo (36 trilijonov) in vse celice med seboj komunicirajo vse življenje.
Mnoge od njih se obnovijo trikrat na leto, kot naša kri. Naše kosti se obnovijo približno vsakih 15 let, naše jetrne celice pa vsakih 10 do 20 do 30 dni. Omenila se le nekaj primerov.
Po ocenah različnih raziskovalcev je brezhibno delujoč metabolizem predpogoj, da bi človek zlahka dosegel 100 letni življenjski cikel, morda celo 150 let.
Vsekakor je metabolizem dober le toliko, kolikor je dobra hrana, ki jo v tem času vnesemo v telo. Zato naj bo čim bolj naravna, sveža in čim bolj raznolika in predvsem rastlinska.
Na tak način zdrava telesna teža pride sama od sebe.
Kadar želimo shujšati, so hitre diete ali enostranske prehranjevalne navade z manjvrednimi snovmi vedno glavni moteči dejavnik v tej čudoviti interakciji našega metabolizma.
Izpostavljeno
- naša presnova je dobra le toliko, kolikor je dobra hrana, ki jo vnašamo.
- zdrava telesna teža pride sama od sebe, če uživamo naravno, svežo, raznoliko in predvsem rastlinsko hrano,
- pogoji za dobro presnovo so: prava hrana, zadostna količina kisika, svetlobe, voda in gibanje.
***
Presnova je nekaj tako kompleksnega, da človek najverjetneje niti s pomočjo umetne inteligence ne bo nikoli docela doumel, kako v resnici deluje življenje. Kljub temu pa že s tem, kar vemo sedaj, lahko kakovost svojega življenja izboljšamo ali poslabšamo.
Karta presnove, ki jo je pripravil dr. Donald Nicholson v imenu Mednarodne zveze za biokemijo in molekularno biologijo iz knjige prof.dr. T Colina Campbella Prihodnost prehrane (Založba Sitis).
“Čeprav je ta karta videti izrazito podrobna, se komaj dotakne površine. Prikazuje namreč le majhen delček celotnega reakcijskega omrežja v telesu.” Avtor pravi, da “predstavlja le slabo ponazoritev neskončne kompleksnosti presnove v Naravi. Za naše namene je ponazoritev dovolj jasna: vidimo množico informacij, ki priča o nezmožnosti spoznavanja. Nakazuje, da nikoli ne bomo popolnoma razumeli mehanističnega in termodinamičnega odnosa med hrano, zdravjem in boleznijo.”
Prispevek pripravila Mojca Zelenko
Leave A Comment