Masaža fascije – kako jo izvajamo
Masaža fascije ali fascijalna masaža je namenjena sproščanju previsokih napetosti v mišicah in vezivnem tkivu in oživljanju metabolizma v globinah tkiv in ob kosteh. Zaradi sprijete fascije in skrajšanih mišic so na določenih mestih nastala sprijetja oziroma ožine ali ozka grla in skozi taka mesta ne morejo več prehajati hranila do celic. Na drugi strani pa se iz telesa ne morejo ustrezno odstraniti niti celični odpadki in toksini.
Z masažo dobesedno fizično potiskamo medceličnino od točke A do točke B ali od sklepa do sklepa, kjer se lahko spet vključi v limfni sistem.
Tam, kjer so sprijetja ali ožine v tkivu, tam je tudi mesto prevelikih napetosti in jih zaznamo v obliki večje občutljivosti ali bolečine na določenih mestih. Tako vemo, da tisto mesto potrebuje še posebej temeljito obdelavo. Z masažo poženemo presnovo skozi te ožine in “izmasiramo” prevelike napetosti.
S čim masiramo?
Pri Liebscher & Bracht so za fascijalno masažo razvili 4-delni set, ki ga sestavljajo 2 valja in dve žogici. Posebni in patentirani valji in žogice so iz vzdržljivega materiala in prenesejo tudi veliko telesno težo.
Površina L&B valjev in žogic je mehka in prijazna koži in vrhnjemu občutljivemu tkivu. Njihova sredica pa je trdna in prenese velik pritisk. Poleg tega so povsem brez vonja po kemikalijah in tudi po tej plati prijetni.
Ali lahko ta set s čim nadomestim?
Če nimate L&B seta, si lahko pomagate s predmeti iz gospodinjstva. Za mali valj uporabite okroglo pollitrsko plastenko, ki jo napolnite z vodo in ovijete z brisačko, da ne drsi in da je dotik nekoliko mehkejši. Za veliki valj lahko uporabite plastenko 1,5 l z utorom. Teniška žogica zelo dobro nadomešča malo žogico, medtem ko lahko za večjo žogico vzamete tršo otroško ali pasjo žogico premera 10 cm.
Kako poteka fascijalna masaža
- Z valji masirajte le v eno smer – proti srcu. To pomeni: z vrha glave navzdol, od okončin pa navzgor oziroma proti srcu.
- Pritisk na valj naj bo enakomeren in krepak.
- Večinoma masiramo z lastno težo, kar pomeni, da se počasi povaljamo na valju.
- Z valji lahko masiramo tudi ročno zlasti tisti, ki zaradi slabe gibljivosti ne morejo na tla.
- Z obema rokama primemo valj in ga počasi in enakomerno vrtimo v določeni smeri tako, da ga s prsti enakomerno preprijemamo – kot bi valjaali testo.
- Navadite se ravnati z valjem tako, da pri njegovem premikanju ohranite enakomeren pritisk.
- Mišic, ki jih masiramo, ne smemo napenjati. Morajo biti sproščene. Tako bo valj prodrl globje v tkiva in oživil metabolizem tudi v globini ob kosti.
- Žogici sta v prvi vrsti namenjeni krožnemu masiranju določenih delov.
- Z njima masiramo po območju v krogih. Na mestih, ki so bolj občutljiva, pa z žogico delamo še dodatne majhne spirale ali vrtljaje.
- Hitrost: masiramo počasi. Kjer pridemo na občutljivo mesto, tam še upočasnimo masažo zato, da bomo čimbolj spravili prekomerne napetosti iz tkiva.
- Bolečina: na bolečih mestih pritiskamo le toliko, da je bolečina še ravno prav znosna oziroma relativno udobna. Ustrezno doziramo pritisk, pa naj gre za pritisk roke ali težo, s katero smo na valju ali žogici. Med masažo ne smemo trpeti! Namenjena je sproščanju občutljivih mest.
- Kolikokrat ponovim masažo? Zadošča, da vsako področje masirate le enkrat na dan, a takrat temeljito. Smete pa tudi večkrat zapored ali večkrat na dan. Z žogico masirate želeno območje toliko časa (nekaj minut), da tam začutite določeno olajšanje. Kadar želite ponoviti masažo z valjem, pa je pomembno, da ga postavite spet na začetek in se nikakor NE povaljate v nasprotno smer nazaj. Tudi pri kroženju z žogico se držite iste smeri tisti dan.
Ali je pomembno, kdaj masiram?
Ni pomembno ali masirate zjutraj ali zvečer, ali pred vajami ali po njih. Na dolgi rok rezultat ne bo nič boljši ali hitrejši.
Seveda pa obstajajo nekatere razlike. Če boste masirali pred vajami, boste vaje lažje izvajali, saj ste že nekoliko zmehčali mišice in tudi nekaj raznovrstnih gibov ste napravili ter tako že malo ogreli telo.
Za ljudi, ki hodijo v službo, velja nekako tako: zjutraj je vaje sicer težje delati, ker je telo še okorelo od spanja. Vendar pa boste z jutranjo vadbo telo bolje pripravili na dnevne aktivnosti.
Zvečer boste pa praviloma preutrujeni, da bi delali vaje. Saj veste, za izvedbo L&B vaj potrebujete polno zbranost.
Zato bo zvečer lažje masirati, saj lahko nekatere dele telesa mirno masirate medtem, ko gledate TV.
* * * * *
Tukaj imate povezave do nekaj vzorčnih primerov masaže. Upoštevajte, da morate svoja občutljiva mesta temeljito zmasirati, če hočete iz tkiv odpraviti previsoke napetosti. To pa vzame nekaj časa in se vam ne sme muditi.
Masaža na posnetkih je torej res vzorčna, kajti sama nimam bolečin in sem kar malo pohitela z masažo.
Kliknite na video, nato pa še v spodnjem desnem kotu na tisti kvadratek, da bo slika čez cel ekran.
Masaža lopatice
Masaža stopala
Masaža rok
Masaža stegen
Leave A Comment