Liebscher & Bracht v Kopru

Kako je bilo na predstavitvi v Kopru

Nadvse je pomembno, da se ljudje povezujemo med seboj in še bolj, da so ti odnosi iskreni.

Tako je v sodelovanju s koprsko refleksoterapevtko Andrejo Babič 6. septembra nastal prijeten dogodek v Regionalnem razvojnem centru v Kopru.

Andreja je na kratko predstavila nekaj pomembnih vidikov refleksoterapije. Sama sem si najbolj zapomnila tisto, ko je povedala, da opaža, kako njene stranke po nekaj tretmajih pri njej začnejo sprejemati odločitve za spremembe pri sebi.

To se mi zdi res čudovito! Od nekdaj sem namreč prepričana, da je vsakdo sam odgovoren za svoje zdravje in dobro počutje. In, če refleksoterapija poleg ostalih dobrobiti za zdravje sproži v človeku tudi odločenost ukrepati – no, to je potem vsekakor navdihujoč stranski učinek refleksoterapije.

Protibolečinska metoda za samopomoč pri artrozi in bolečinah

Kar zadeva protibolečinsko metodo za samopomoč pri artrozah in bolečinah smo izvedeli, da artroz in bolečin ne povzročajo niti starost, ne genetika, niti prekomerna teža sama na sebi.

Artroze so v prvi vrsti posledica našega gibalnega profila, saj z leti uporabljamo vse manj kotov, za katerih uporabo so sklepi genetsko predvideni, da bi lahko normalno funkcionirali vse življenje.

Ker pa se z leti naše gibanje vedno bolj omejuje enostranski in vse manjši obseg gibov, telo ne zmore več samo nadomestiti prekomerno obrabljenega hrustanca, niti sprijetega vezivnega tkiva in vse krajših mišic in pojavljati se začne opozorilna bolečina. K vse bolj omejenemu gibalnemu profilu prištejmo še neustrezno prehranjevanje, negativne vplive okolja in vsakodnevni stres.

Starost nosi “krivdo” za tako stanje zgolj v tem, ker dolga leta življenja pomenijo dolgo obdobje, v katerem smo si imeli čas pritrenirati slabe navade in jih utrditi.

Pozitivno pri vsej stvari pa je to, da kar smo pritrenirali, lahko tudi odtreniramo. Prej, ko začnemo, bolje bo.

Z Liebscher & Bracht tehniko razteznih vaj in fascijalne masaže pomagamo našemu telesu do večje gibljivosti, zmanjšanju napetosti v mišicah in fasciji in s tem k zmanjšanju bolečin.

Refleksoterapevtka Andreja Babič

Refleksoterapevtka Andreja Babič je na kratko predstavila nekaj pomembnih koristi refleksoterapije, od katerih je poleg telesne sprostitve najpomembnejše sprožanje zdravilnih procesov v telesu.

Liebscher&Bracht v Kopru

Raztezanje dimelj - trtica noter

Trtica naprej, popek nazaj!

Raztezanje dimeljskega dela je nujno pri bolečinah v kolkih, križu in kolenih.

Stranski razteg kolka po Liebscher&Bracht

Stransko raztezanje kolčnega sklepa. Raztezati moramo v obe smeri.

Raztezanje zadnje strani nog

Zaradi sedenja so mišice zadnje strani noge sčasoma vse krajše. Fascija sledi mišici in se prilagodi na novo skrašano dolžino. Zato je treba raztezati celo zadnjo stran noge in ob tem imeti kolena povsem iztegnjena.

Liebscher & Bracht pripomočki

Raztezanje prsnega koša, ramenskega obroča in komolca

Prekomerno sedenje je krivec tudi za bolečine v prsnem košu, ramenih in v vratu ter za zgrbljenost. S pomočjo stene raztezamo vse našteto najprej na eni strani in potem še na drugi strani. Če pa imamo v stanovanju kak prazen kot, pa lahko raztezamo obe strani sočasno tako, da se postavimo v kot, položimo roki na steno in se s prsnim košem odpiramo v kot.

BELA SLIKA 2

Pri Liebscher & bracht so razvili posebne pripomočke, ki jih lahko uporabljamo za vadbo. S pripomočki raztezamo pasivno, saj običajno le ležemo nanj in se pravilno namestimo, potem pa se telo samo postopoma razteza v tistem delu, za katerega je posamezen pripomoček namenjen.

Na predstavitvi smo preizkusili raztezanje vratu in križnično črevničnih sklepov (križa). Ena od udeleženk, ki je že ves teden trpela hude bolečine v spodnjem delu hrbta zaradi intenzivnega veslanja, je po cca 15 minutah pasivnega raztezanja povedala, da čuti izjemno olajšanje in bolečina je izginila.

Seveda si lahko pri pasivnem raztezanju pomagate tudi s pripomočki iz gospodinjstva. Uporabite knjige ali podobne predmete in nanje zložite mehko brisačo.

Tu si pa lahko ogledate, katere pripomočke so razvili pri L&B : https://artrosana.si/liebscher-bracht-pripomocki/

Kako izvajamo Liebscher&Bracht vaje?

Vsaka Liebscher&Bracht vaja traja najmanj 2 minuti do največ 2 minuti in pol in se izvaja le enkrat na dan, 6 krat v tednu. Sedmi dan je počitek.

V času teh dveh minut doseže tkivo maksimalen razteg, to je toliko, kolikor je vaše tkivo sposobno doseči tisti dan. Ker pa vajo vsak dan ponavljate, boste milimeter za milimetrom dosegli vse večjo gibljivost in zmanjšali napetosti v mišicah in fasciji, dokler ne bo izginila tudi bolečina.

Vsaka vaja je sestavljena iz postopnega raztezanja s pomočjo opore, treninga moči in za zaključek raztezanje brez opore.

Več podrobnosti o sami metodi in vajah boste našli v knjigah avtorjev Liebscher&Bracht (glej sliko), ki so prevedene v slovenščino.

Knjiga Laž o artrozi, ki obravnava vseh 12 območij sklepov, je sicer razprodana. Dobite pa jo lahko v vseh slovenskih knjižnicah.

Kdor pa ima težave le s koleni ali hrbtom, pa lahko v knjigarni nabavi knjigi Koleno – odpravite bolečine sami in Hrbet – odpravite bolečine sami.

Naj opozorim še na knjigo dr. Petre Bracht Intervalni post, ki je prav tako dosegljiva v knjigarnah Mladinske knjige.

Knjige Liebscher & Bracht

Knjige Liebscher & Bracht

Priporočam vam tudi, da se naročite na Artrosanine novice. Obveščeni boste o najnovejšem dogajanju v zvezi z metodo Liebscher&Bracht predvsem v obliki prevedenih prispevkov o vajah za posamezne bolečine in s povezavami do originalnih video posnetkov.

Prav tako prevajam tudi prispevke dr. Petre Bracht o raznih zdravstvenih temah. Petra Bracht, dr.med., ni le zdravnica, temveč tudi naturopatinja in prehranska medicinka. Njen pristop je strokovno utemeljeno informiranje ljudi o tem, kako naj ukrepajo pri posameznih težavah in predvsem, kako si lahko pomagajo sami.

Ima lastno zdravniško prakso in njeno zdravljenje se praviloma začne s poglobitvijo v življenjski slog posameznika in spremembami, ki pripeljejo k izboljšanju zdravja prizadetega. Z možem Rolandom sta pravi tandem pri celostni obravnavi človeka.

Povezava na prispevek: Srčno žilne bolezni lahko preprečimo