Kako pomagati starostniku pri izvedbi Liebscher & Bracht vaj?

Nekajkrat so me posamezniki že vprašali, kako bi lahko pomagali svojim slabo gibljivim staršem ali sorodnikom, da bi se začeli razgibavati.

Starostniki pogosto nimajo več prave volje ali moči za samostojno izvedbo vaj. Osebe, ki težko hodijo ob palici, s hojco ali so celo večino časa na vozičku in imajo bolečine v kolenih, kolkih ali hrbtu, potrebujejo našo pomoč in spodbudo.

Zato sem standardne Liebscher & Bracht vaje prilagodila tako, da lahko pri izvedbi le-teh pomagate vi.

Vsako vajo izvajajte le dve minuti. Ko začenjate, bo v začetku morda za vašega starostnika težko. Zato mirno začnite z 1 minutno vadbo za vsak del. Ko se oseba malo navadi, pa izvajajte vaje po 2 minuti.

Vsaka Liebscher&Bracht vaja vsebuje raztezanje fascije in mišic in trening moči. Raztezamo počasi in postopoma in upoštevamo odzive osebe glede njenega občutenja raztezne napetosti oziroma bolečine.

Trening moči ali nasprotno napenjanje pa poteka tako, da mi zadržimo okončino v nespremenjenem položaju, oseba pa napne mišice, kot da bi želela ta položaj spremeniti. Toda tega ne more. Tako krepi svoje mišice, ko so iztegnjene, kar je zelo pomembno, saj bo tako postopoma pridobila večjo stabilnost telesa.

V posnetku boste videli, kako pomagati raztezati zadnjo stegensko mišico in kolenski sklep, sprednjo stegensko mišico in dimlje, potem kolčni sklep spredaj ter prsni koš in roke.

Vsaka raztezna vaja traja 2 minuti. Znotraj vaje pa lahko 1-3 x napenjamo proti, toda prvič šele po 30 sekundah. Zaključimo pa prav tako z raztezanjem in ne z nasprotnim napenjanjem.

Skrbite za to, da se bo oseba v vsakokratnem položaju lahko sprostila. Potem bo tudi napetost in bolečina malo popustila.