Dan odprtih vrat 2025 – povzetek predavanja

Vzroki za nastanek artroze in bolečin

Izvedeli smo, da za nastanek bolečin in artroz nosijo geni silno majhen odstotek odgovornosti, kajti epigenetika dokazuje, da lahko na njih v veliki vplivamo sami. Lahko izključimo gene za bolezen in vključimo gene za zdravje. Toda nezavedno počnemo ravno nasprotno.

Prav tako ni krivec debelost, saj zaradi prekomerne teže v resnici trpijo skočni sklepi v gležnju, a artroza skočnega sklepa je med najredkejšimi od vseh sklepov. Vemo namreč, da artroza največkrat prizadene kolena in kolke.

Tudi starost ni kriva. Starost je odgovorna le za dolgo obdobje, za dolga leta časa, v katerem smo si pritrenirali slabe navade in jih utrdili.

Kje torej tiči vzrok za nastanek artroze in bolečin?

Gibalni profil

K nastanku bolečin in artroz v največjem deležu pripomore naš gibalni profil, ki je v zadnjih desetletjih vse bolj sedeč.

Položaj kolenskega in kolčnega sklepa je bolj ali manj stalno v enakem položaju. Mišice nog (sprednja in zadnja stegenska ter mečna mišica) so pri sedenju skrajšane. Enako velja za trebušne mišice. Naš trup je večinoma nagnjen naprej, ob tem pa se morajo mišice hrbta stalno napenjati, da bi obdržale trup in hrbtenico pokončno. Tudi ramena postanejo vse manj gibljiva, saj roke večinoma držimo pred seboj in navzdol. In tako se zgodba postopoma nadaljuje preko komolcev v zapestja in prste, na drugi strani pa v vratne mišice in posledično glavobole. Civilizacijski davek nosijo tudi naša stopala, saj nič več ne hodimo bosi, pač pa smo že od majhnega ujeti v obutev in v hojo po ravnem terenu.

V mišično fascijalni strukturi se naberejo previsoke napetosti, ker jih z omejenim obsegom gibanja in nedokončanimi gibi telo ne more več izravnavati. Previsoke napetosti povzročajo bolečino, saj je le-ta opozorilo telesa, da je sklep ogrožen.

Dan odprtih vrat

Dihalna vaja: globok izdih, da itisnemo ves zrak iz pluč, nato z zaprtim nosom in usti dihanje brez zraka in na koncu globok vdih

Posredni dejavniki

K vsemu temu pa svoje prispevajo še posredni dejavniki v obliki onesnaženega okolja, elektromagnetnega valovanja in neustrezne prehrane in stresa, ki je poleg naštetega tudi posledica družbenih pritiskov in medsebojnih odnosov in posledično skrbi.

Imamo vse krajše mišice, mišicam sledi fascija, ki postaja vse manj prožna in nekega dne se zavemo, da nismo več tako gibčni kot prej. To mirno pripišemo emšoju vse dokler ne nastopijo bolečine, zaradi katerih postaja naše življenje nevzdržno. In se znajdemo v začaranem krogu, saj nam medicina skuša pomagati le s protibolečinskimi sredstvi in operacijami. Statistika (nemška) pravi, da se več kot 90% operacij sklepov opravi zgolj zaradi neznosnih bolečin, a ne rešijo problema. Ne rešijo problema, ker odpravljajo le posledico, ne pa vzroka. Vzrok ostane.

Kje je rešitev?

Kar smo pritrenirali, lahko tudi odtreniramo.

Ne moremo spremeniti okolja, lahko pa spremenimo sebe. Z Liebscher & Bracht metodo lahko vrtimo biološko uro nazaj in postanemo spet gibčni in se postopoma rešimo bolečin. Z  L&B vajami bomo mišice in fascijo raztegnili, jih okrepili na nove dolžine, da bodo spet sposobne držati sklepno špranjo ustrezno razprto. Tako bo v sklepu nastalo dovolj prostora za sinovialno tekočino, iz katere se prehranjuje hrustanec. Z L&B vajami bomo spet zavzemali vse tiste sklepne kote, ki smo jih z leti opustili. Tako bomo omogočili, da se bo hrustanec spet stiskal in sproščal po celotni površini v sklepu in se nahranil, obenem pa lahko iztiskal iz sebe celične odpadke, ki sočasno predstavljajo mažo za sklepe. In odpravljali napetosti iz telesa ter s tem zmanjševali bolečine.

Ja, hrustanec! Trditev, da se obrabljen hrustanec ne obnavlja, je že davno zastarel mit. To je dokazala metoda Liebscher & Bracht na eni strani, na drugi strani pa imamo za to še znanstveni dokaz. Nizozemska univerza je pred leti izvedla pilotno študijo in povabila k sodelovanju 20 oseb v starosti okoli 60 let. Vsi so imeli imeli 4. stopnjo obrabe hrustanca v kolenu. V stegnenico in golenico so jim pritrdili kovinske okvirje in jim tako razmaknili sklepno špranjo spet na 0,5 cm.

Kaj se je zgodilo?

Bolečine v kolenu so pri priči prenehale. Ker so imeli ti okvirji vzmeti, so lahko udeleženci normalno hodili in tekli. Po 8 tednih so jim te okvirje odstranili in pogledali stanje hrustanca. Ta je v tem času v tanki plasti spet prerastel celotno površino sklepa.

Seveda tovrstna operacija ni bila mišljena, da bi ljudem podobne okvirje vstavljali trajno. Treba je tudi povedati, da so osebe iz te študije po zaključku poskusa nadaljevale s svojim običajnim življenjem. Ko so jih čez dve leti ponovno pregledali, se je hrustanec v kolenu spet prekomerno obrabljal. Plast na novo zraslega hrustanca je bila spet tanjša.

Dan odprtih vrat

Raztezanje zadnje strani noge. Postopoma se po nogi spuščaš navzdol. Vsakič, ko napetost zadaj malo popusti, se še malo spustiš navzdol.

Prednosti Liebscher & Bracht vaj

  • z vajami boste postopoma odpravili prekomerne napetosti v telesu in bolečine bodo pojemale
  • raztegnili boste sklepno špranjo
  • spet boste zavzemali različne sklepne kote in tako omogočili prehranitev hrustanca
  • pridobili boste gibčnost (in si spet brez težav zavezali čevlje)
  • ne boste odvisni od terapevtov, zdravil ali operacij

Vaje je treba izvajati sproščeno.

Vsaka Liebscher & Bracht vaja je sestavljena iz raztezanja in treninga moči. Imamo dve vrsti raztezanja: pasivno in aktivno. Pasivno pomeni, da raztezamo s pomočjo opore (stena, tla). Pri tem je mišica sproščena in oprta na neko oporo. Tako se lažje in bolje razteza, prav tako fascija. Aktivno raztezanje pa pomeni, da raztezamo le z močjo lastnih mišic. Vajo zaključimo z aktivnim raztezanjem.

Imamo še trening moči. Ta se izvaja tako, da v nespremenjem razteznem položaju napnemo mišice (napnemo proti), kot da bi želeli spremeniti položaj, a tega nikakor ne storimo. To nasprotno napenjanje izvedemo enkrat ali večkrat v času vaje, toda prvič šele po 30 sekundah. Vsaka vaja naj traja najmanj dve minuti, toda največ dve minuti in pol.

Fascijalna masaža

Masaža fascije je v prvi vrsti namenjena oživitvi metabolizma v tkivu zlasti v globinah. Z masiranjem (valjanje z valji, krožni gibi z žogicami) potiskamo medceličnino od točke A do točke B ali od sklepa do sklepa in tako omogočamo prehod hranil tudi skozi ožine ali ozka grla, ki so na nekaterih mestih nastala zaradi sprijetja oz. polstenja fascije.

 

 

Dan odprtih vrat

Stransko raztezanje telesa – odpiranje kolka ob strani. Na sliki: desna noga gre nazaj za levo, izprožimo desni kolk in se nagnemo v levo; raztezanje okrepimo tako, da gremo z desno roko preko glave v levo. Teža je ves čas na levi (oziroma sprednji) nogi. Vajo naredimo tudi za drugo stran.

Masaža fascije – kako jo izvajamo