Zlomljeno srce – sprožilec infarkta?

Dr. med. Petra Bracht

Dr. med. Petra Bracht

Govorila bom o sindromu zlomljenega srca oziroma o tem, kako je lahko srčna bolečina odgovorna za sprožanje bolezni.

Ta tema je resnično vznemirljiva. Naše srce v enem letu napravi skoraj 40 milijonov utripov. Ko se vsak dan skozi srce, ki je veliko toliko kot naša pest, prečrpa in skozi ožilje pretoči 7.000 litrov krvi, je naše srce seveda srečno, a na drugi strani trpi tudi zaradi naših čustev.

Psihokardiologija, ta dokaj neznana medicinska disciplina, končno daje našim čustvom in našemu duševnemu življenju svoje mesto in vlogo za zdravje našega srca.

Zlomljeno srce ali srčna bolečina se obravnava kot sprožilec bolezni srca.

Konvencionalna medicina je zdaj končno dobila odgovore na to, kako lahko zdrav človek, ki ni nikoli kadil, se je morda res zdravo prehranjeval, skoraj ni pil alkohola in je redno telovadil, kar zlepa doživi srčni infarkt.

Stalen stres, tesnoba in žalost spremenijo metabolizem telesa.

Ob takšnih občutkih je naš organizem ves čas v pripravljenosti in proizvaja stresne hormone, ki lahko zlahka sprožijo na primer kronične vnetne procese z motnjami strjevanja krvi.

Obstaja tudi domneva, da se lahko na primer zaradi visoke ravni stresnega hormona kortizola, nekatere koronarne arterije za kratek čas zakrčijo in tako povzročijo simptome, kot je srčni infarkt.

Na srečo ni nujno, da do srčnega infarkta dejansko pride, vendar se očitno to lahko zgodi. Ob pregledu prizadetega žilni sistem običajno ne kaže znakov patoloških žilnih sprememb.

Resen znak telesa

Vendar bodite pozorni, kajti sindrom zlomljenega srca je resen znak telesa. Stvari se ne končajo vedno dobro. Če negativna čustva vztrajajo dlje časa, lahko pride do resnih sprememb z oblogami in trajnim zoženjem srčnih žil, kar pa lahko privede do pravega infarkta.

Zlasti kombinacija psiholoških dejavnikov, kot so kronična napetost, eksistencialni strah, depresija ali ustrahovanje (mobing) skupaj z nezdravim načinom življenja poveča tveganje za srčni infarkt za petkrat.

Pri tem je treba vedeti, da je vsak tretji infarkt usoden.

In če že dlje časa trpite za izjemno utrujenostjo, motnjami spanja, stalnimi bolečinami v zgornjem delu trebuha in morda slabostjo, potem je to lahko tudi predhodnik resnega srčnega infarkta.

Ne jemljite tega zlahka. Sami poglejte, katere dejavnike lahko spremenite. In seveda, obvezno obiščite zdravnika. Zato prisluhnite tem klicem telesa in duše na pomoč.

Terapevtska podpora za razvoj ustreznih strategij in zdravega življenjskega sloga z razumnim konceptom vadbe tvori osnovo za proces zdravljenja.

Zato dajte svojemu telesu in duši prostor in čas, ki ga potrebujeta, da ponovno postaneta zdrava.

Vaše srce vam bo hvaležno iz dna svojega srca.

Prispevek: Robert Bric uči živeti brez terapij za psiho

Vir: video posnetek Gebrochenes Herz löst Herzinfarkt aus?